Brní vás v noci ruka? Můžete trpět syndromem karpálního tunelu

Bolesti ruky mohou mít různý původ. Jedním z nich je . Syndrom karpálního tunelu se hlásí brněním, trnutím nebo mravenčením tří prstů: palce, ukazováčku a prostředníčku. Je způsoben útiskem středního nervu, který vede průchodem z předloktí do prostoru dlaně. Nepříjemné pocity se dostavují zvláště v noci. Pokud včas nenavštívíte ortopeda, mohou mít za následek necitlivost a ztuhlost prstů a nakonec omezení hybnosti.
sbíječky na stavební suť

Že vám to připomíná právě ty prsty, kterými svíráte a obsluhujete počítačovou myš? Jste na správné stopě vzniku syndromu karpálního tunelu. Špatná ergonomie práce na počítači může být jednou z jeho příčin. Co je důvodem rozvoje tohoto nepříjemného onemocnění? Kromě úrazu je to nejčastěji přetížení při práci. Může to být manipulace s vibrujícími předměty jako je sbíječka, strnulé držení rukou na volantu nebo jakákoli stereotypní zátěž ruky, například opírání o hůl. Důvodem mohou být i dědičnost, hormonální změny, pohlaví (ženy), menopauza, těhotenství, antikoncepce, problémy se štítnou žlázou nebo jen špatné držení těla.
klávesnice, myš a ruka

Konzervativní léčba spočívá ve zvýšeném přísunu vitamínu B a klidové terapii, fixaci zápěstí. V počátečním stádiu je účinná fyzioterapie, případně doplněná o injekce kortikoidů. Pokud jste nemoc nechali dojít tak daleko, že vám z ruky vypadávají předměty, je nutno přikročit k operaci. Operativní řešení spočívá v přerušení zápěstních vazů a provádí se ambulantně při lokální anestezii.

Začnete-li cvičit včas, můžete syndromu karpálního tunelu předejít. Zde jsou tři cviky, které lze dělat v přestávkách mezi prací.

Natáhněte před sebe levou ruku a vztyčte dlaň s prsty jako byste se opírali o stěnu. Uchopte pravou rukou poslední články prstů levé ruky a jemně je přitahujte k sobě. Současně protlačte dlaň levé ruky vpřed. Na spodní straně předloktí ucítíte napětí. Vydržte v protažení asi půl minuty. Totéž zopakujte s druhou rukou. Vždy procvičujte obě ruce!
protahování zápěstí

Spojte dlaně před hrudní kostí tak, aby lokty byly v jedné rovině se zápěstími. Jemně zatlačte pravou rukou do levé a přesuňte spojené dlaně vlevo. V této pozici vydržte asi půl minuty, pak zatlačte levou rukou a pomalu přesuňte dlaně na pravou stranu. Opět výdrž.

Propleťte prsty rukou tak, že dlaně směřují ven, a protáhněte je před hrudníkem. S nádechem zvedejte ruce nad hlavu a zpět. Uvolněte ramena, napětí cítíte mezi lopatkami. Opakujte pětkrát.