Dopřejte si kvalitní spánek

Základem neprobdělých nocí je dozajista kvalitní matrace, která dokáže značně ovlivnit průběh vašeho spánku . Je nutné, aby odpovídala vaši požadavkům, co se týče nejen rozměrů, ale i měkkosti, potažmo tvrdosti. Běžně bývají tvrdší kousky vhodné spíše pro dospívající a mladé lidi, s narůstajícím věkem se doporučuje přechod k měkčím matracím.
miminko na tatínkovi.jpg

Při jejím výběru tak rozhodně nešetřete a mějte na mysli, že cena většinou odpovídá kvalitě, přičemž při pořízení levnějších modelů může dojít k vyvolání nepříjemných zdravotních problémů a komplikací, kupříkladu v podobě bolesti zad. Před samotnou koupí tak není od věci poradit se svým lékařem.

Rovněž je nutné dodržovat určitý pravidelný denní režim a ukládat se ke spánku v přibližně stejnou dobu. Nedělá tedy dobrotu, pokud odcházíte jeden večer spát v 9 hodin a den na to ve 2 ráno. Vaše tělo bez dostatečných spacích návyků nemá možnost řádného odpočinku a může se tak stát, že celý následující den bude trpět únavou či bolestí hlavy.
budík a šálek.jpg

Na délce spánku nešetřete


S tím souvisí i samotná délka spánku, která by ideálně měla být 8 hodin, u lidí vyššího věku dostačuje i 6–7 hodin. Dozajista však není vhodné, aby spánek překročil hranici 5 hodin a méně, poté lze opět hovořit o zdravotních problémech. Zapotřebí je rovněž mít na mysli, že tělo odpočívá v jednotlivých spánkových cyklech, které trvají zhruba 3 hodiny, vyplatí se proto naplánovat usínání a následné probouzení v rámci takovýchto cyklů.

Dále se doporučuje významně omezit vystavování se modrému záření těsně před ulehnutím do postele. Z toho plyne, že mobilní telefon byste před spaním rozhodně užívat neměli, v případě nutnosti jej alespoň přepněte do režimu tlumeného žlutého světla, která nemá nevhodný účinek na váš spánek. Obdobně je tomu i televize či světla z monitoru počítače či laptopu. Rovněž nelze doporučit hraní agresivních a násilných her, které vám nedopřejí klidného usínání.