Jaké podmínky musíte splnit při žádosti o úvěr?

S úvěrem se za život setká každý druhý z nás, to je tak trochu alarmující údaj. Na druhé straně je ale zapotřebí říci, že valná většina úvěrových produktů jsou hypotéky, které lidé využívají k financování vlastního bydlení. Hned v závěsu za nimi jsou ale úvěry ze stavebního spoření a spotřebitelské úvěry. Pojďme se podívat na některé podmínky, které musí žadatel splnit, aby mu byl úvěr schválen.

Barevné bankovky

  • Pravidelný měsíční příjem

Ze samostatně výdělečné činnosti, podnikání nebo zaměstnání, někteří poskytovatelé úvěrů ale akceptují třeba i příjmy z pronájmu nemovitosti. Při žádosti o úvěr je příjem klíčový, jenže ne každý může jeho výši doložit. V takovém případě ale s největší pravděpodobností na úvěr nemá šanci dosáhnout a nakonec odejde s nepořízenou.

V případě, že se jedná o příjem ze zaměstnání, je zapotřebí ho podložit pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Žadatel může dosáhnout za určitých podmínek na úvěr i v případě, že má smlouvu jen na dobu určitou. Určitě však v tomto případě nezíská hypotéku. Bude se jednat o úvěr menšího rázu, který bude muset být splacen ještě před vypršením pracovní smlouvy.

Některé nebankovní společnosti však nabízí i spotřebitelské úvěry nebo hypotéku bez doložení příjmu. V takových případech mohou na úvěr dosáhnout i tací, kteří by v bance nikdy nespěli.

Sloupce mincí

  • Záznamy v registrech

Pokud žadatel v minulosti nesplácel závazky tak jak měl, s největší pravděpodobností se bude muset potýkat s negativním záznamem v některém z registrů dlužníků. Pro banky jasný ukazatel nedůvěryhodného žadatele, jak v tomto ohledu přistupují nebankovní subjekty?

Ty jsou v tomto ohledu velmi benevolentní a nabízí úvěr i žadatelům, kterým banka z tohoto důvodu úvěr zamítla. Benevolentnost je ale do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Půjčky jsou také často se zástavou nemovitosti.