Podoba Eura

Euro je měna, která některé z nás straší už teď. A to ani nevíme, kdy bude zavedena v České republice. Někteří se naopak nemohou dočkat dne, kdy budeme používat stejnou peněženku i na dovolenou například do Itálie. A hlavně pak na nákupy do sousedního Německa.

Většina ví, že vzhled bankovek je daný a shodný pro všechny země, které je používají. Do historie se zapsalo 7 bankovek. Ta nejcennější o hodnotě 500 eur (tj. přibližně 13 000 korun) má svůj osud už sečtený. Přestává se tisknout koncem tohoto roku 2018.

pětistovka na trávě

Fialová barva 500 eurovky byla doplněná moderní architekturou 20. století. O něco méně cenných 200 euro je zbarveno do žluta a reprezentuje secesi. Častěji k vidění a mání je 100 euro, které na zeleném podkladu nesou baroko a rokoko. Padesát euro v oranžovém kabátě nabízí pohled na renesanci. Dvacet euro je symbolem gotiky a je v modré barvě. Deseti eurovka se svým románským slohem nese červenou barvu. A nejméně cenná 5 eurovka je ukázkou antiky a zbarvená je do šeda.

To je jediné, s čím můžeme počítat. Jaký ale bude vzhled mincí? Mince nesou návrh, který si zvolí jednotlivé země, které euro zavedou.

Podoba mincí v České republice je zatím záhadou. Konkrétní přípravy ještě samozřejmě nezačaly.  Až se akce „české euromince“ rozjede, bude potřeba

          najít někoho, kdo mince vyrobí a hlavně

          dohodnout se na motivu, který na našich euromincích bude ražen.

Ještě není jasné, jestli budou občané rozhodovat o motivu například formou referenda.
brýle na bankovkách

Jaké motivu nesou některé euromince po EU?

          Začněme Belgií, kde mince vyobrazují belgického krále Alberta II.

          Irsko zvolilo keltskou harfu.

          Itálie se rozhodla pro různé motivy u různých hodnot. Nicméně všechny reprezentují italské umění.

          Lucembursko razí portrét velkovévody Jana.

          Nizozemí reprezentuje královna Beatrix.

          Rakousko nabízí pestrost. Nejnižší mince ukazují rostliny, vyšší hodnoty stavby Rakouska a nejhodnotnější nesou významné osobnosti.

          Zmiňme ještě Německo, kde najdeme Brandenburskou bráno nebo orlici.