Vyrobte si z levandule chutné a voňavé výrobky


Levandule je silně aromatická bylinky s fialovými květy. Je oblíbená nejen pro svou vůni, ale i pro své účinky na naše zdraví. Má pozitivní vliv na naši psychiku, dokáže nás zklidnit, navodit příjemné emoce, podporuje trávení, pomáhá při bolestech hlavy, má antibakteriální účinky a také dokáže mírnit bolest. Její příjemné, zklidňující aroma se také často využívá při poruchách spánku, protože levandule dokáže usnadnit vaše usínání. Levandule má opravdu široké využití. Můžeme si z ní připravit spoustu věcí. Co například?

Levandule

Jednoduché levandulové mýdlo

Ručně vyráběná levandulová mýdla se prodávají za poměrně dost peněz, oproti obyčejným mýdlům. Vy si ho ale můžete vyrobit doma za zlomek ceny. Kupte si mýdlovou hmotu, nebo mýdlo bez silného aroma. Malý hrnec naplňte do poloviny vodou a na něj položte kovovou misku. Vodu přiveďte k varu a do misky vložíte kousky mýdla. Až se rozpustí, přidáte 15 – 20 kapiček esenciálního levandulového oleje. Poté hmotu nalijete do formy na mýdlo, nebo něčeho, kde ztuhne. Asi po hodině máte hotové mýdlo.

Levandulový čaj

Levandulový čaj je nejen velmi chutný, ale pro nás také zdraví prospěšný. Jak na něj? Budete potřebovat jen vodu a čerstvou levanduli. Uvařte si asi litr vody, do které vložíte čtyři čajové lžičky čerstvé levandule. Levanduli necháme asi 0 minut louhovat ve vodě. Poté čaj přeceďte a je hotovo! Můžete si ho ještě dosladit medem nebo třtinovým cukrem.

Tento čaj můžete také zakoupit hotový na různých místech, například levandulový čaj https://darka-shop.cz/katalog/cerstve-a-kvalitni-bylinky/caje-podle-obsazenych-bylinek/levandulovy-caj.

levandulový čaj

Osvěžovač vzduchu

Využijte toho, že levandule krásně voní, a vyrobte si levný, účinný osvěžovač vzduchu. Zejména v noci její relaxační vůni oceníte. Budete potřebovat prázdný rozprašovač, do kterého smě namícháte. Vezměte si třičtvrtě hrnku vody, dvě lžíce vanilkového extraktu z kvalitní vanilky, asi 10 kapiček levandulového oleje a poté 5 kapek jiného esenciálního oleje dle svého výběru, například heřmánek nebo meduňka.