52 den březosti, den porodu vaší fenky

Celý den jste jako na trní. Pozorujete ji, sledujete každý její krok. Chodíte ji venčit. Pořád nic. Dává si načas. Je docela ale možné že bude přenášet. 52 den je průměrnou dobou. Tak jako u lidí některé fenky rodí o den dva dříve, někdy později. Není nutné propadat panice.

Najednou pozorujete, jak si vlezla do porodní bedny nahrabala si hadry pod sebe a lehla na bok. Rychle a přerývavě dýchá, občas lehounce a tiše zakňučí. Z rodidel ji vytekla zelenošedá tekutina. Je to tady porod započal.
naštvaná fena

Od veterináře víme, že vás čeká dlouhý porod. Přece jenom osm kousků nevyběhne na svět během pár minut. Věnujte se své fenečce s maximálními ohledy. Nikdy vám to nezapomene. Hlaďte ji, konejšivým hlasem ji jakoby povzbuzujte. Pomozte ji se samotným porodem. Když v ní nahmatáte štěně snažte se mu jemně přijít na svět. Pokud bude v placentě, odstraňte ji a štěně vysušte utěrkou. Nejdřív ale zkontrolujte, jestli dýchá a jestli mu bije srdíčko. Pokud ne, pokuste mu dýchat do čumáčku, a prstíkem masírovat srdíčko. Nepropadejte panice, Sousta štěňat potřebuje takto rozdýchat. Síla života je neuvěřitelně silná.

Když se vám podařilo novorozence vzkřísit, přiložte ho ke struku. Je jedno ke kterému, na pořadí se nehraje. Štěně by mělo začít sát a tlapičkami si struk jakoby přidržovat a masírovat. Možná že začne sát až po chvilce, ale začne, nebojte se. Než začne přidržujte mu tlamičku na struku.
fena a štěňata

Prvorozenec je na světě. Čeká vás ještě sedminásobné opakování. Jak jsem již napsal, bude to dlouhý porod. Neustále štěňata hlídejte. Ať sají a moc se netoulají po bedně. Sledujte, jak dýchají. Je možné, že některé bude slyšitelně chrčet. Je to tím, že při porodu mu vnikla do plic porodní voda. Pokud mu nepomůžete, může onemocnět zápalem plic, což mívá fatální následky. Musíte štěně vzít nad sebe. Když je hlavou dolů, vezmete jeho tlamičku do úst a zkusíte mu onu vodu vysát. Je to hnusné, ale zachraňujete mu život. Tak to vydržte.

Den po porodu je vhodné nechat fenku prohlédnout veterinářem. Ten je určitě zkušenějším porodníkem než vy. Zjistí, jestli z fenky odešlo vše, co mělo a prohlédne ji celkově. Určitě vás uklidní, když vám pan doktor sdělí, že je vše v pořádku.