Finance a cestování

Lidé, kteří pracují v bankách, pojišťovnictví, v oblasti telekomunikací a IT, manažeři velkých firem a samozřejmě naši poslanci, těch se různé zdražování, které je rok od roku tvrdou realitou, tak těchto lidí se snad ani nedotkne. Oni si vždy své financi v dostatečné výši dokážou bez problémů vydělat a hlavně obhájit.
Pro zajímavost – platy ve státním a veřejném sektoru jsou podstatně vyšší než platy v soukromých firmách (kromě platů v bankách a pojišťovnách). Tito lidé si většinou své finance investují.  Například do nákupu nemovitostí nebo do různých výhodných dluhopisů se zajímavým ročním úrokem. A vzít si hypoteční úvěr na byt nebo dům, to pro ně není tak velký problém.
 letiště, terminál
  v   
Pokud cestujete často nebo jen občas, stojí za to znát informace, které trochu ochrání vaše finance,protože cestování není levná záležitost. Možná tyto informace znáte, možná ne. Protože spěch, shon, určité napětí i stres k cestování patří.
Finance, investice
Dnes seletadlo stává běžným dopravním prostředkem pro mnoho lidí, tak jako vlak či jízda autem. Létání je pohodlné, ale drahé. Letadlo je v dopravě kromě velmi rychlého spojení i možná nejvíce bezpečné. Ale stává se z různých důvodů, že jeho let mešká, někdy se dokonce let zruší. Nejenom proto, že těch odletů do různých destinací je velmi hodně, ale to se týká i příletů letadel. Lidé, kteří tento způsob cestování zvolí, tak se spoléhají na to, že doletí včas a tak stihnou své následující spojení do svého konečného cíle. Ti, co cestují letadlem často, tak vědí, že pokud letadlo má zpoždění víc jak tři hodiny nebo se dokonce zruší jeho let a je to vinoudopravní společnosti, která patří do Evropy, tak májínárok na finanční odškodnění.Má to jeden háček – týká se to pouze letů v EU. Odškodnění ve výši od 250600(podle délky km) si můžete nárokovat během 3 let.
Finanční odškodnění za zpoždění vlaků se v poslední době též hodně uplatňuje. Snad proto, že naše tratě se stále opravují a těch výluk je hodně. Pokud má vlak ohlášené zpoždění víc jak hodinu, můžete si požádat o tak zvanou kompenzaci z ceny jízdného.
Odškodnění u ČD má též svá pravidla: musíte mít před ohlášením zpoždění vlaku už zakoupenou jízdenku. Podle délky zpoždění můžete získat ¼ ½ z ceny jízdného, ale cena tohoto vypočítaného odškodnění musí mít hodnotu minimálně 4€. Na tu samou jízdenku můžete samozřejmě pokračovat ve zpožděném spoji.