Jak zjistit, které je nejvýhodnější spoření?

Ať se nám to líbí, nebo ne, není pochyb o tom, že peníze potřebujeme. Koneckonců, právě za ně si kupujeme životní potřeby. A samozřejmě nejen je. Zkrátka, bez nich se neobejdeme. Kdo je pak chytrý, pak se snaží si co nejvíce našetřit na dobu, kdy to bude potřebovat. Nikdo totiž neví, kdy mu vzniknou mimořádné výdaje.

Ovšem šetřit si doma do pokladničky se v dnešní době, kdy se očekává prudký růst inflace, rozhodně nevyplatí. Díky neustálému snižování hodnoty peněz bychom si příliš nepolepšili. Proto je lepší své finance svěřit některé z bank či jiných finančních společností, které se inflaci alespoň částečně snaží vyrovnat s pomocí úroků.

penize12

I zde však narazíme na problém: nabídka je dnes tak široká, že najít nejvýhodnější spoření není zrovna jednoduché. Přesto existuje několik bodů, které nám s tímto úkolem mohou pomoci.

V první řadě je potřeba ujasnit si, v jakých částkách budeme operovat. Kolik peněz měsíčně budeme zhruba na daný účet ukládat? Každý z nich má totiž jiné podmínky, a je důležité, aby u toho typu, který si vybereme, odpovídaly našim finančním požadavkům.

Také si musíme uvědomit, proč vlastně šetříme. Chceme si koupit nějakou dražší věc, jako například nemovitost či automobil, nebo zkrátka šetříme pro strýčka příhodu? Nebo si dáváme stranou peníze na důchod? A pokud tedy máme nějaký cíl, v jakém časovém horizontu jej chceme dosáhnout? Zde totiž mohou být někdy lepší termínované účty.

penize6

Samozřejmě také záleží na tom, co od daného účtu očekáváme. Budeme z něj platit i běžné výdaje? Nebo bude sloužit skutečně jen pro šetření peněz? Budeme používat elektronické bankovnictví? Platební kartu? To vše jsou otázky, na které musíme odpovědět.

Avšak nás jako jedna z hlavních věcí bude zajímat výše úroků. A je to jen pochopitelné, přeci jen každý z nás chce své peníze co nejlépe zhodnotit. Zde je ovšem potřeba opatrnosti, neboť účty s nejlepšími úroky často mají i vyšší poplatky. Proto je potřeba se skutečně dobře rozmyslet, ať nakonec neprohloupíme.