Rybí pořekadla

Všimli jste si někdy, kolik pořekadel se točí okolo rybaření a okolo ryb? Chytit se na udičku, to rozhodně neznamená, že vás někdo vytáhl z rybníku, ale že jste se nechali na něco nalákat a ona to byla past, či podvod. Udičkou se může nazývat celý rybářský prut, ale kdysi se udička říkalo rybářskému háčku. Spolkl to i s navijákem, okuma 8k, znamená v podstatě něco podobného. Uvěřili jste někomu a to pořádně, ale byl to podvod, lež, a vy jste uvěřili velice snadno.

ryby

Mrská se jak kapr na suchu. Viděli jste někdy rybu, kterou právě vytáhl rybář na břeh? Bude skutečně sebou tak mrskat, že často doskáče zpět do vody nebo se jí podaří vyskočit z kbelíku a opět doskáče až zpět do rybníku. Udržet v rukou právě vytaženou rybu, pokud si rybář chce udělat fotku a potom rybu pustit i zpět do vody, pokud rybaří u nádrží typu „chyť a pusť“, to chce skutečnou sílu, protože pochopitelně s velikostí ryby roste i její síla, kterou do mrskání ryba vloží.

Vypálit někomu rybník, to znamená, že někdo někoho převezl čili napálil, obelstil. Těžko říct, jak by to přeložili třeba do angličtiny a jak by to Angličan pochopil.

rybář

Malé ryby také ryby, to bychom mohli srovnat se rčením „raději vrabec v hrsti, než holub na střeše“. Zkrátka, maličkost, kterou máme je lepší než velká věc, na kterou nedosáhneme. Radujme se z maličkostí. Ryba smrdí od hlavy, to je skutečně pravda, na rybě se opravdu zkazí nejdříve hlava. Výklad tohoto rčení je, že musíme hledat příčiny u nejhlavnějších věcí, ne u maličkostí. Nevyřešíme problém celého lesa, když pořežeme jeden strom. Zdravý jako rybička. Kdo kdy viděl nemocnou rybu, že? Ale pravděpodobně základ bude v tom, že lidé nevidí, jak ryby spí a odpočívají, ale vidí je stále aktivně plavoucí ve vodě. A aktivní znamená zdravý. Znáte nějaké další rybí pořekadlo? Určitě jsme nevyjmenovali všechny.