Znáte Letnice?

Máte v práci skvělý kolektiv, a tak jednou za rok, cca 50 dní po Velikonocích společně smažíte vaječinu? Že nevíte, co to je a proč se to dělá? Tak to asi nejste ze Severní Moravy. Svatodušní svátky, zvané jako Letnice, to je svátek, který slaví křesťané a vychází na padesátý den po Velikonocích, proto je to pohyblivý svátek, každý rok v jiný den. Na Severní Moravě je zvykem, že v tento den se schází party kamarádů nebo i pracovní kolektivy a společně venku v přírodě na ohni v kotlíku smaží vaječinu, nebo chcete-li, míchaná vajíčka, ale věřte že na Moravě jim takto nikdo neříká. Smažení vaječiny nemá v dnešní době nic společného s náboženstvím, ale je to příležitost se sejít s kamarády, nebo s kolegy z práce, podobně jako vánoční večírky.

kotlík

Na ohni se nejprve v kotlíku rozškvaří slanina, do ní se pak rozbije spousta vajec, která už po zimě opět začaly slípky snášet, a vaječině nesmí chybět hromada jemně nasekané pažitky, která je vyrostlá v květináči a čerstvě natrhaná. A pochopitelně sůl a pepř. Každý si pak namaže vaječinu na krajíc chleba.

vejce

Co na takovéto akci pochopitelně nesmí chybět? Pivo! Ideální je narazit celý soudek piva, zapojit domácí pípu, ale i chlazení a pořádná akce se může rozjet. Když se dojí vaječina, tak většinou dojde ještě na opékání buřtů, protože po pivu vyhládne. Přijde-li na smažení vaječiny někdo s kytarou, stane se okamžitě králem. Smažení vaječiny většinou končí až hodně nad ránem. Počasí už je téměř letní a od ohně je také teplo, tak proč spěchat domů. Smažení vaječiny je skutečně zvykem jen na Severní Moravě, ale Letnice se slaví po celé republice. Na Jižní Moravě pořádají v tento svátek jízdu králů, někde se čistí studánky, každopádně je to oslava nadcházejícího léta, čemuž odpovídá i pranostika: Na svatý duch, do vody buch!

Uděláte si taky kotlíkovou vaječinu?