Prát pomocí kaštanů? – levné a ekologické!

Kaštan obsahuje (podobně jako břečťan) vysokou koncentraci saponinů, což jsou chemické sloučeniny, které mají vlastnosti mýdla rozpuštěného ve vodě. Přednosti těchto saponinů můžete využít, pokud chcete vyrobit z kaštanů svůj biologický tekutý prací prostředek.
 jedlé kaštany
Metoda 1: rozčtvrcené kaštany
Pro průměrně znečištěné prádlo je třeba:
●     5 až 8 čistých a suchých kaštanů
●     300 ml vody
A tak to funguje:
Rozkrojte kaštany nožem. Dejte je spolu s vodou do sklenice. Nechte působit asi osm hodin. Prolijte výtažek přes síto. Nyní vložte kapalinu do pračky obvyklým způsobem. Pokud byste chtěli vyrábět biočistící prostředky do zásoby, nezapomeňte, že je možné je skladovat pouze po dobu 2 až 3 dnů.

Metoda 2: Prášek z kaštanů

Prášek z kaštanů přináší na rozdíl od předchozího způsobu několik výhod.
●     Vzhledem k tomu, že kaštany, zvláště když jsou vlhké, začínají rychle plesnivět, skladování tak může často způsobit problémy. Ale pokud je necháte uschnout po dlouhou dobu, stanou se naopak velmi tvrdými, což ztěžuje další zpracování.
●     Sušená kaštanová mouka se však dá snadno uskladnit Další výhodou kaštanové mouky je, že se saponiny rozpouštějí rychleji, tím se vyvine lepší čistící síla.
●     Vytvoření vývaru z kaštanového prášku na praní je mnohem rychlejší než vytvoření čistícího prostředku ze čtvercových kaštanů. Takže jste mnohem flexibilnější, pokud jste se spontánně rozhodli vyprat prádlo.
kaštany na podzim
A tak to postupujeme:
Rozmixujte kaštany, které jste nasbírali, kuchyňským robotem. Nechte kaštanový prášek dobře vyschnout. Dle potřeby můžete nyní vytvořit svůj vlastní tekutý prací prostředek. V závislosti na množství a znečištění prádla dejte do sklenice dvě až čtyři polévkové lžíce kaštanové mouky. Nalijte 300 ml vody. Nechte působit 30 minut. Prolijte louh sítem. Vložte je do pracího prostoru pračky a perte prádlo jako obvykle. Prášek v sítu můžete znovu použít nejméně dvakrát, když ho necháte uschnout.

Praní s kaštany: tipy a triky
V domácím tekutém prostředku samozřejmě nejsou zahrnuty žádné vonné látky. To je na jedné straně výhoda pro alergiky nebo lidi s citlivou kůží,ale může být také nevýhodou, pokud máte rádi čerstvou vůni prádla. Pokud ano, stačí přidat pár kapek vonného oleje dle výběru do kaštanového výtažku. Prací prostředek z kaštanů má samozřejmě své hranice, co se týče kvalitního vyprání prádla a to jsou velmi zažrané skvrny. Doporučujeme před praním tyto skvrny potřít žlučovým mýdlem. Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, kde pračky trpí kalcifikací, měli byste do pracího prostoru přidat také čajovou lžičku sody. Soda působí jako změkčovač vody a navíc zlepšuje mycí účinek kaštanů. Ale dávejte si pozor: pokud perete vlnu nebo hedvábí, tak raději bez sody lépe bez sody, vlákna některých citlivých materiálu by mohli bobtnat.